Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z luty, 2015

"piękna modelka"

Obserwacji portali fotograficznych ciąg dalszy.

Zastanawia mnie mieszanie dwóch pojęć: jakości technicznej zdjęcia i tego co jest na zdjęciu. Np komentarz typu "jaka piękna modelka" i bach - najwyższa ocena.  Czy portale fotograficzne to miejsce gdzie ocenia się urodę modelek? Tak chyba być nie powinno. Walory fotografowanych pań/panów można komentować na portalach typu MaxModels - na portalach stricte fotograficznych to nie powinno mieć miejsca. Wydaje mi się, że początkujący amatorzy fotografii nie potrafią rozgraniczyć dwóch rzeczy: zdjęcia (które powinno być poddawane ocenie) i tego co się na zdjęciu znajduje. A poddawane ocenie powinny być umiejętności fotografa i to co fotograf potrafi wycisnąć ze swojego sprzętu. Nie uroda modelki. To w jaki sposób autor pokazuje to co widzi.

Taki apel ode mnie: komentujmy, oceniajmy zdjęcia i umiejętności fotografa a nie to co pokazuje.
do diabła z techniką?

Ostatnio spotkałam się z opinią, że technika w fotografowaniu jest nieważna. Że ważny jest szeroko rozumiany „przekaz” jaki ma owo zdjęcie nieść. Że ten przekaz jest znacznie ważniejszy niż sama technika. Że to tytuł ma krzyczeć, przyciągać uwagę – tak jakby dziełem był ów tytuł a nie samo zdjęcie. Że to tytuł ma naprowadzać widza by dostrzegł to co autor chciał pokazać. Tylko niestety często jest tak, że tytuł krzyczy a zdjęcie do tego jest … nijakie. Dochodzi czasami do tego, że zwracający uwagę na stronę techniczną – a nawet wręcz sugerujący jak poprawić odbiór zdjęcia uważani są za „hejterów”. Zastanawiam się jak osoby zajmujące się fotografią mniej lub bardziej poważnie mogą uważać, że jakość to przeżytek. Moim zdaniem DOBRA fotografia powinna łączyć w sobie przekazywane wrażenia z jakością. Fotografia powinna mówić sama za siebie, nie powinna potrzebować do tego słów. Technika jest ważna by pokazać to co się chce dokładnie tak jak się chce ...  a nie tak jak "wyjdzie"…

To co tygrysy lubią najbardziej ...

... czyli mroźny świt :)
Pięknie było, rozlana mleczna mgła ...


Oczywiście gdy słońce zaczęło wstawać byłam nie w tym miejscu co chciałam - więc tradycyjnie uprawiałam biegi pod obciążeniem :)
i "kilka" innych :D 
Dawno nie miałam okazji fotografować świtu ... bardzo duża dawka energii.

leżakowanie zdjęć

Od długiego czasu słyszałam o tym by zdjęć nie obrabiać od razu po zrobieniu tylko pozwolić im się "wyleżakować". Ewa i Piotr tyle razy to powtarzali ale dopiero teraz przyznaję im rację. Po czasie gdy emocje opadają inaczej się na zdjęcia patrzy. Więcej można z nich "wycisnąć" i bardziej oddać pamiętany klimat.
 Dwa zdjęcia zrobione latem:
- Opactwo Cystersów w Sulejowie

- Jedna z łódzkich kamienic.

Wszystko dobrze, tylko tak można zrobić wtedy, gdy obrabiamy zdjęcia dla siebie... ale czasami klient czeka niecierpliwie i wtedy nie ma leżakowania fot  :(
Już słyszę reakcję na taką propozycję  ... :)))