Przejdź do głównej zawartości

balonowe ego ...


Chyba każdy z nas przynajmniej raz marzył o tym by być doskonałym. Ale większość ludzi jednak dorasta i zdaje sobie sprawę, że doskonałymi nie jest. Nie jest źle dążyć do doskonałości – to dobra rzecz. Dopóki jesteśmy w stanie przyznać, że coś schrzaniliśmy.
Pragnienie bycia doskonałym jest z jednej strony siłą, która bardzo buduje – zachęca do działania, do pogoni za marzeniami i pragnieniami, do nauki, do samodoskonalenia się. Z drugiej strony jest pułapką, w która łatwo wpaść: skoro doskonałość jest naszym celem chcemy by otoczenie ją potwierdzało. I właśnie tu możemy wpaść w potrzask. Bo najprostszym wyjściem jest dobór znajomych tak, by nigdy nie negowali naszych posunięć. Zawsze się takie osoby znajdą - bo po co komuś powiedzieć prawdę skoro można się podlizać? Tak przecież jest wygodniej i bezpieczniej.
W ten sposób pompujemy jak balon swoje własne ego. Chyba nikt nie ma bardziej napompowanego ego niż wszelakiej maści artyści. To co wyróżnia artystę to nadęte do granic absurdu ego. To ego każe mu twierdzić, że jest od wszystkich lepszy. Bo tak i już. Dochodzi wtedy do sytuacji absurdalnych gdzie każda krytyka odbierana jest jako atak i wywołuje przypływy agresji a w najlepszych razie słowa: „kim ty jesteś by mnie krytykować?”. W najgorszym razie zaczyna się straszenie sądem za domniemane obrazy.
Pogodzenie się z tym, że nie jesteśmy doskonali to część etapu dorastania. W końcu musimy się pogodzić z tym, że możemy się mylić. Spróbujmy słuchać krytyki a nie tylko klakierów. Spróbujmy naprawić błąd a nie udawać, że go nie było. Tak dla naszego zdrowia psychicznego. 


 ps - tak mnie naszło dzisiaj rano.

Komentarze

 1. Rzecz pierwsza - doskonałość i perfekcja nie jest w zasięgu ludzkim. Lepiej dążyć do konkretnego celu niż gonić za czymś niemożliwym.
  Co do artystów, absolutnie nie wolno wrzucać wszystkich do jednego worka!! Historia zna wiele osób, którym to miano się należy, będących sktomnymi osobami, bardzo mądrymi i tą mądrością chętnie się z innymi dzielili. Przerośnięte ego do raczej cecha pseudo artystów, którzy sami o sobie tak mówią, lecz nikt ich zdania nie podziela. Oczywiście zdążają się wyjątki i czasem prawdziwy artysta ma osobie wysokie mniemanie ale zwykle to mu się należy.

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak powinnam napisać "artystów"

  OdpowiedzUsuń
 3. Artykuł powinien zawierać informację - zbieżność z prawdziwymi wydarzeniami nie jest przypadkowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kasiu! Jeden ze znanych malarzy powiedział: "Biada takiemu twórcy, który od czasu do czasu nie zostanie przez krytyków wbity w glebę" Ja znam wielu bardzo pokornych twórców. Oni tworzą najlepsze dzieła!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelakiej maści "artyści" chyba o tym nie wiedzą.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Radkowice po raz nie wiem który :)

Bardzo lubię to miejsce - klimatyczny drewniany kościółek położony w urokliwym miejscu. Wielkanocny wieczór spędziłam marznąc, fotografując go ponownie :)
Na faceliowym polu szczęścia

Muszę przyznać, że ostatnio zaniedbywałam bloga - ale nie dlatego, że nie robiłam zdjęć :)) Postaram się poprawić :)
Kilka zdjęć z wypadu z moim Małym Szczęściem na pole facelii.

Postanowienie noworoczne :)

W tym roku postanowiłam poświęcać więcej czasu na bloga. Ciekawe czy się uda )

Na razie wrzucam kilka zdjęć z noworocznego wypadu. Konie na śniegu cudnie się prezentowały. A wszystko to dzięki Stajni Artystycznej Marcinków. Pozdrawiam!