Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2013

Mała rzecz a cieszy

Rozstrzygnięcie konkursu  „Świętokrzyskie krajobrazy. Zachowajmy od zapomnienia”
WynikiZalew Brody pewnego dnia o wschodzie słońca :)

Celtowie w Pełczyskach

Większości z nas Celtowie wydają się nierealnie dalecy i kojarzą się z piłkarzami z Glasgow, ze św. Patrykiem a w najlepszym razie z Galem Asterixem. Niewiele osób wie, że to oni jako pierwsi podkuli konie, wymyślili kolczugę czy ... mydło. Wiele narzędzi, których jako pierwsi użyli Celtowie przetrwało w formie niezmienionej do XIX wieku. Im zawdzięczamy młotek, pilnik czy nożyce. To oni rozpowszechnili umiejętność wykonywania beczek. Najstarsze monety znajdowane na ziemiach polskich są wyrobem celtyckim. Tak – Celtowie dotarli na ziemie polskie. Celtowie, zwani przez Rzymian Galami, są pierwszym znanym z imienia barbarzyńskim ludem Europy. W jego skład wchodziło wiele plemion mających wspólny język i wartości kulturowe. Język celtycki częściowo przetrwał do dzisiaj w mowie szkockiej, walijskiej czy irlandzkiej. Ich kolebką był obszar alpejski. Niestety nie wiemy, jak nazywało sie plemię, które przybyło na teren dzisiejszej Polski. Wiemy za to, że przybyło ono z Czech, Moraw oraz …

Wschód nad Lubianką

Dzisiaj trochę późno wstałam wiec nigdzie dalej nie bardzo miałam czas pojechać - ale Lubianka jest blisko :)

Oto efekty:

Całkiem przyjemnie było :)
Wszystko wskazuje, że wiadomi Indianie (Zachmurzona Twarz i Deszczowa Twarz) pojechali ze swoim starym przyjacielem ;P

Chotel Czerwony

Chotel Czerwony – miejscowość o „dziwnej” pisowni i odmianie: Chotel, Chotlu, Chotla, Chotlem. W Chotlu znajdziemy nieduży ale piękny kościół pw. św. Bartłomieja ufundowany przez Jana Długosza w XVw. Kościół, o nienagannych proporcjach, położony jest niezwykle malowniczo na gipsowej „wyspie”. Stał się on jednym z symboli Ponidzia.

Piękno kościoła dopełnia niezwykłość okolicznej przyrody: niezwykłe, olbrzymie „jaskółcze ogony” w jakie krystalizuje tutaj gips. Niedaleko – dwa rezerwaty przyrody: „Przęślin” i „Góry Wschodnie”.


Pińczów

Pińczów to malowniczo, nad Nidą, położone miasteczko. Z górkami z których rozciaga sie fajny widok.


 O zachodzie słońca przy pieknej pogodzie mozna liczyc na lotniarzy startujących z lotniska w Pińczowie

W mieście sporo ciekawej architektury

A tuż przy samym hotelu starorzecze Nidy i sama Nida co gwarantuje piękne krajobrazy:


Pińczów położony jest tylko 5 kilometrów od stadniny koni w Michałowie

Opactwo Cystersów w Jędrzejowie

Opactwo jędrzejowskie to najstarsze opactwo cysterskie na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę. Klasztor jędrzejowski powstał jako dwudziesta pierwsza filia klasztoru w Morimond. Dlatego też, by odróżnić go od jego macierzy, nazwany został „Morimondem mniejszym”.Pierwsza wiadomość o organach jędrzejowskich znajdujemy w 1753 r., lecz z zapisów wynika, że były one jeszcze wcześniej w 1633 r. Natomiast te, które obecnie możemy podziwiać i słuchać ich gry są z lat 1745 - 60 i są dziełem organmistrza Józefa Sitarskiego przy współpracy z organmistrzem Ignacym Foglerem z Warszawy, twórcą organów w Katedrze Kieleckiej.  


A na koniec jeszcze zdjęcie, które wzbudza bardzo różne opinie: od bardzo negatywnych do bardzo pozytywnych :) (od "sprofanowałaś fotografię"do zachwytów :) 


Strona Opactwa

Stradów - zapomniane grodzisko

Stradów – niepozorna, maleńka wioska w powiecie kazimierskim, wyglądająca jakby czas zatrzymał się w niej w połowie ubiegłego wieku, kryje w sobie zapomniany skarb – ogromne słowiańskie grodzisko. Ponieważ nazwa grodziska zniknęła w mroku dziejów, z konieczności więc będę posługiwać się współczesną nazwą miejscowości. Budowa grodu stradowskiego przypisywana jest Wiślanom. Był on znacznie większy i starszy niż gród wiślicki, a mimo to jest dużo mniej znany. Grodzisko istniało prawdopodobnie między VIII a XI wiekiem i był jedną z głównych stolic państwa Wiślan. W owych czasach stolica nie była tak ściśle określona jak obecnie – stolica była tam, gdzie przebywał władca. Jeżeli spojrzycie w atlas opisujący ziemie z tamtej epoki to zobaczycie, że Wiślica leżała na skraju państwa Wiślan a jej nazwa prawdopodobnie miała tylko podkreślać panowanie Wiślan na tych terenach. Przeciwnie Stradów – on znajdował się w centrum. Około tysiąca lat temu musiał to być ważny ośrodek administracyjny, cho…

Konie w Michałowie

Stadnina koni w Michałowie na Ponidziu  to wspaniałe miejsce dla każdego miłośnika tych czworonogów.

Jeszcze tam wrócę :D