Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z kwiecień, 2013

Kolegiata w Klimontowie.

Dzisiaj jeszcze jeden piękny, świętokrzyski kościół: kolegiata św. Józefa w Klimontowie ufundowana w 1637 roku przez jerzego Ossolińskiego (brata fundatora Krzyżtoporu). Kościół zbudowano w latach 1643–1650 według projektu Wawrzyńca Senesa- budowniczego Krzyżtoporu. Zwraca uwagę przede wszystkim przepiękna kopuła.


Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz Królowej Jadwigijest położony w południowo -zachodniej części Sandomierza.
Początek wąwozu znajduję się w pobliżu kościoła św.Pawła na Wzgórzu Święto- pawelskim. Wylot wąwozu znajduje się obok ul.Królowej Jadwigi, która nieco dalej łączy się z ul.Krakowską. Jest to rozległy wąwóz lessowy, najciekawszy  i zdecydowanie najładniejszy na terenie miasta. Powstał w wyniku erozji wodnej.

Długość wąwozu to ok. 500m. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10m i tam ściany wąwozu są najbardziej strome. Zbocza wąwozu porastają drzewa liściaste: wiązy, lipy, klony, akacje. Krzewy to  głównie czarny bez.


Będąc w Sandomierzu warto go obejrzeć.


Szydłów - odsłona trzecia

Szydłów to nie tylko Brama Krakowska mimo, iż nie ukrywam, że to z jej powodu przyjechałam do Szydłowa.
To także kościół świętego Władysława fundowany przez Kazimierza Wielkiego - jeden ze słynnej serii baryczkowskiej z kolumnami zasłaniającymi ołtarz główny i przepięknym sklepieniem.
Dodam, że w kościele, mimo braku wcześniejszego umówienia się na zdjęcia zostałam bardzo mile przyjęta. Padło nawet pytanie: światła włączyć czy nie włączać? Niestety wkrótce zaczynała się msza więc nie było zbyt wiele czasu na fotografowanie.
Szydłów to także pozostałości zamku i murów obronnych.

(tak, wiem - druty do usunięcia ;)


A także kościół Wszystkich Świętych z piekną gotycką polichromią.

No ale ta Brama Krakowska... ona jest niesamowita!


I jeszcze raz zapraszam do lektury mojego tekstu o Szydłowie i do pozostałych zdjęć bramy.

Szydłów - Brama Krakowska

Dzisiaj chciałam Wam pokazać element murów obronnych Szydłowa - Bramę Krakowską. Niegdyś wjazdu do tego do miasta strzegły trzy bramy: Opatowska, Wodna i Krakowska. Do dnia dzisiejszego dotrwała tylko ta jedna. Niewiele brakowało by i jej nie było, gdyż razem z murami i pozostałymi bramami wystawiono ją na sprzedaż w I połowie XIX wieku. Na bramy Opatowską i Wodną niestety kupcy się znaleźli i bramy rozebrano.
Całe szczęście, że Brama Krakowska ocalała i można cieszyć nią wzrok .Dzięki przeprowadzonej renowacji można obecnie wejść na mury obronne a także na wieżę.
Reszta zdjęć z Szydłowa.

latarenka

Jeszcze niedawno skute lodem Brody a teraz słońce... ciepło i kwiaty ... wiosna! Taką piękną latarenkę znalazłam na spacerze:

Jak pozytywnie się zrobiło wokół i ludzie jakby milsi dla siebie ...

Kwietniowe Brody

Wczorajszy zachód spędziłam na zalewie w Brodach. Byłam pewna, że po zimie nie będzie tam już ani śladu ... a jednak.

Poziom wody bardzo niski.