Przejdź do głównej zawartości

Opactwo Cystersów w Jędrzejowie
Opactwo jędrzejowskie to najstarsze opactwo cysterskie na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę. Klasztor jędrzejowski powstał jako dwudziesta pierwsza filia klasztoru w Morimond. Dlatego też, by odróżnić go od jego macierzy, nazwany został „Morimondem mniejszym”.Pierwsza wiadomość o organach jędrzejowskich znajdujemy w 1753 r., lecz z zapisów wynika, że były one jeszcze wcześniej w 1633 r. Natomiast te, które obecnie możemy podziwiać i słuchać ich gry są z lat 1745 - 60 i są dziełem organmistrza Józefa Sitarskiego przy współpracy z organmistrzem Ignacym Foglerem z Warszawy, twórcą organów w Katedrze Kieleckiej.  


A na koniec jeszcze zdjęcie, które wzbudza bardzo różne opinie: od bardzo negatywnych do bardzo pozytywnych :) (od "sprofanowałaś fotografię"do zachwytów :) 


  Strona Opactwa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Radkowice po raz nie wiem który :)

Bardzo lubię to miejsce - klimatyczny drewniany kościółek położony w urokliwym miejscu. Wielkanocny wieczór spędziłam marznąc, fotografując go ponownie :)
Na faceliowym polu szczęścia

Muszę przyznać, że ostatnio zaniedbywałam bloga - ale nie dlatego, że nie robiłam zdjęć :)) Postaram się poprawić :)
Kilka zdjęć z wypadu z moim Małym Szczęściem na pole facelii.

Postanowienie noworoczne :)

W tym roku postanowiłam poświęcać więcej czasu na bloga. Ciekawe czy się uda )

Na razie wrzucam kilka zdjęć z noworocznego wypadu. Konie na śniegu cudnie się prezentowały. A wszystko to dzięki Stajni Artystycznej Marcinków. Pozdrawiam!