Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2012

Klasztor i kościół w Koprzywnicy - część II

Dzisiaj kolejne zdjęcia z Koprzywnicy.

Klasztor zlokalizowany jest nad zalewem - pięknie prezentowałby się o wschodzie! (niestety ja byłam po południu :( )Panorama z czterech pionowych kadrów:
Wnętrze kościoła:


Renesansowy nagrobek Niedrzwickich, jako wolnostojący typu sarkofagowego nagrobek szlachecki, jest  wyjątkowy i jedyny w Polsce. Wykonawstwo przypisywane jest Santi Guciemu.


i jeszcze raz kapitularz - tym razem w kolorze :)


Serdeczne dzięki dla pana Jana za interesująca rozmowę o tym niesamowitym obiekcie.

I jeszcze zalew w zachodzącym słońcu:

Zdjęcia samego Kapitularza.

Koprzywnica - Kapitularz

Na trasie Kraków-Sandomierz trafiamy do Koprzywnicy, niewielkiej dziś miejscowości, gdzie znajdujemy pocysterski kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Floriana. Zakonnicy przybyli na miejsce w 1185 roku, a ukończony kościół konsekrował w 1207 roku krakowski biskup Pełko.
Historia nie obeszła się z Koprzywnicą zbyt łaskawie, dlatego kościół i zespół budynków poklasztornych nosi ślady licznych przebudowań i remontów dokonywanych zgodnie z założeniami późniejszych stylów architektonicznych.
Największa przyjemność czeka poszukiwacza romańskich pozostałości czeka w dawnych zabudowaniach klasztornych. Tutaj bowiem zachował się w stanie niemal idealnym przepiękny, oparty na dwóch filarach kapitularz przekryty sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Z dwóch podtrzymujących sklepienie filarów jeden zachował oryginalną głowicę.strona klasztoru

ps. Niedługo więcej zdjęć z obiektu :)
inne zdjęcia obiektu

Katedra Kielecka

A właściwie bazylika katedralna, fundowana w 1171 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Jeden z najcenniejszych zabytków Kielc. Po przebudowach obecnie w stylu barokowym z pozostałościami romańskimi.


Fotografowanie w Katedrze jest zabronione - wymagana jest zgoda prałata.

Jaskinie Kadzielni

W centrum Kielc jest niewielkie, bardzo urokliwe wzgórze. Jedno z ulubionych miejsc spotkań Kielczan.  Nazywa się Kadzielnia.
Równie pięknie jak na górze jest i pod nią. Niedawno udostępniono do zwiedzania znajdujące się tam jaskinie, połączone w ścieżkę turystyczną.
Na razie ich zwiedzanie jest możliwe tylko do 29 listopada w niewielkich, 8-osobowych grupach.
Oto kilka fot z mojej wczorajszej wizyty w tym miejscu.

jest tam też coś dla wielbicieli makro:

po więcej informacji zapraszam na stronę speleoklubu świętokrzyskiego.

Chwalenie się :)

Dzisiaj znowu trochę chwalenia się :)
W ostatnich dniach trochę się u mnie działo :)
Zdobyłam Grand Prix konkursu Foto - Tur 2012  zdjęciem Kapitularz zrobionym w klasztorze ojców cystersów w Wąchocku:

Trzecie miejsce w konkursie Budowle obronne 2012  za zdjęcie zamku w Bodzentynie:


A także drugie miejsce w konkursie Magia Powiatu Starachowickiego 2012 za zestaw zdjęć :) Wernisaż pokonkursowy odbył się w minioną środę - link dorzucę gdy będzie :)
no i dorzucam :)