Przejdź do głównej zawartości

Koprzywnica - Kapitularz


Na trasie Kraków-Sandomierz trafiamy do Koprzywnicy, niewielkiej dziś miejscowości, gdzie znajdujemy pocysterski kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Floriana. Zakonnicy przybyli na miejsce w 1185 roku, a ukończony kościół konsekrował w 1207 roku krakowski biskup Pełko.
Historia nie obeszła się z Koprzywnicą zbyt łaskawie, dlatego kościół i zespół budynków poklasztornych nosi ślady licznych przebudowań i remontów dokonywanych zgodnie z założeniami późniejszych stylów architektonicznych.
Największa przyjemność czeka poszukiwacza romańskich pozostałości czeka w dawnych zabudowaniach klasztornych. Tutaj bowiem zachował się w stanie niemal idealnym przepiękny, oparty na dwóch filarach kapitularz przekryty sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Z dwóch podtrzymujących sklepienie filarów jeden zachował oryginalną głowicę.strona klasztoru

ps. Niedługo więcej zdjęć z obiektu :)
inne zdjęcia obiektu

Komentarze

 1. Standaryzacja jak widać, to nie jest bynajmniej współczesny wynalazek. W średniowieczu nawet i ślepy braciszek zakonny zawsze wiedział gdzie co jest, obojętnie do którego klasztoru Cystersów został przeniesiony. Dwa filary, schodki, biforia - dokładnie wszystko na miejscu.
  Extra odkrycie ! Gratuluję - bo jest czego gratulować.
  ZBÓJ SZYDŁO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację :) Praktycznie kopia Wąchocka :)

   Usuń
 2. Klimat jak z Gry o Tron! Rewelka

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Radkowice po raz nie wiem który :)

Bardzo lubię to miejsce - klimatyczny drewniany kościółek położony w urokliwym miejscu. Wielkanocny wieczór spędziłam marznąc, fotografując go ponownie :)
Na faceliowym polu szczęścia

Muszę przyznać, że ostatnio zaniedbywałam bloga - ale nie dlatego, że nie robiłam zdjęć :)) Postaram się poprawić :)
Kilka zdjęć z wypadu z moim Małym Szczęściem na pole facelii.

Postanowienie noworoczne :)

W tym roku postanowiłam poświęcać więcej czasu na bloga. Ciekawe czy się uda )

Na razie wrzucam kilka zdjęć z noworocznego wypadu. Konie na śniegu cudnie się prezentowały. A wszystko to dzięki Stajni Artystycznej Marcinków. Pozdrawiam!