Przejdź do głównej zawartości

Kościół przy klasztorze Filipinów -Głogówko k. Gostynia

W trakcie warsztatów FotoMilitary czasami trzeba było odpocząć od wystrzałów. Wtedy można było np. wybrać się fotografować do pobliskiego Głogówka gdzie znajduje się piękny barokowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri zbudowanego na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute.


Zachwyciła mnie przede wszystkim jego kopuła - jedna z najładniejszych  w Polsce.  Kościół powstał w drugiej połowie XVII wieku. Był wotum Adama Konarzewskiego w podziękowaniu za cudowne ocalenie w dzieciństwie. Nota bene Adam Konarzewski wkrótce po rozpoczęciu budowy zmarł a budowę kontynuowała wdowa po nim. Może to i dobrze bo to ona zauroczyła się kościołem Santa Maria della Salute w Wenecji i będąc pod wrażeniem tej budowli postanowiła wybudować jej replikę pod Gostyniem według projektu włoskiego architekta Baltazara Longheny (twórcy kościoła w Wenecji). Pracami kierowali dwaj Catenazzi (Jan i jego stryj Jerzy). Kościół konsekrowano w 1698 roku. Jednak to nie koniec budowy. Kontynuowała ją wnuczka Adama i jego zony Zofii - Weronika z Konarzewskich Mycielska, na zlecenie której na początku XVIII wieku Pompeo Ferrari dobudował przepiękną kopułę z latarnią.


Widok na kopułę kościoła z pól w Podrzeczu.Komentarze

 1. Piękne miejsce ;)) Fantastyczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. z taka budowlą na pewno związane są różne ciekawostki i tajemnice. Znasz może jakieś?

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety tylko to znalazłam w sieci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiedziałem, że to się tak skończy. Znowu Twoje zdjęcia mnie zdołowały;) Tak to jest jak człowiek wpuści konkurencję na swój teren :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooooo... rewelacyjny kościół!
  Rzeczywiście robi duże wrażenie. Zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz - świetnie.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie go pokazałaś. Rarytas!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czarny poniedziałek

W dniu dzisiejszym w Starachowicach podobnie jak i w całej Polsce odbył się protest kobiet.
Oto kilka ujęć.Pieczenie babki

No prawie ... w każdym razie dużo mąki, zabawy i dwie super dziewczyny: Kasia i Jagoda. Efektem wspólnego popołudnia sa takie ujęcia:

Dziękuję Tomaszowi za udostępnienie sceny w Starachowickim Centrum Kultury  Mietkowi za wsparcie techniczne :)

Jeszcze jeden wschód ...

...niby jeden z wielu ale jednak bardzo szczególny - bo dziecko chciało wstać o trzeciej nad ranem by pojechać i zobaczyć wschód słońca latem. Byłyśmy w Wąchocku. Takich chmur to jeszcze na zdjęciach nie miałam. Fotografowałam mało z wiadomych względów i z wiadomych względów nie brałam statywu ;) To jeden z najfajniejszych  moich wschodów!

Mała pozdrawia wszystkich śpiochów ;)