Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2011

Kapitularz w Wąchocku

Opactwo Cystersów w Wąchocku a w nm romańska perełka architektoniczna. Miejsce gdzie żaden detal się nie powtarza.
Małe cudeńko, które planowano zniszczyć ale przetrwało paradoksalnie dzięki temu, że urzadzono w nim stajnię dla koni żandarmerii.
Tam czuć minione stulecia gdy w ciszy kontempluje się piękno tego miejsca.
Wybrałam sie tam wczoraj ze swoim najnowszym nabytkiem - rybim okiem.Inne zdjęcia z klasztoru tu

Dawno dawno temu ...

...czyli krótko o pradziejach regionu.

Ta historia rozpoczyna się naprawdę bardzo dawno temu, tuż przedtem nim nadeszło ostatnie zlodowacenie. Właśnie wtedy, w ostatnim okresie międzylodowcowym, na ziemiach świętokrzyskich pojawił się po raz pierwszy człowiek. Jego najstarsze odkryte ślady, znaleźliśmy w Jaskini Raj i kamieniołomie Lipnik koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Ślady te liczą sobie ok 60-50 tysięcy lat. Na naszym terenie miała miejsce niezbyt często spotykana rzecz. Rolnictwo i związane z nim formy osadnictwa człowieka zostały wyprzedzone przez inne formy gospodarcze oparte na eksploatacji bogactw tej krainy a także na prymitywnych sposobach ich przetwarzania. I tak, między jedenastym a czwartym tysiącleciem przed naszą erą istniała w okolicach dzisiejszego Skarżyska najstarsza znana kopalnia odkrywkowa hematytu. Miejsce to zostało nazwane przez archeologów Rydno. Nie jest to jedno stanowisko ani nawet osada. Profesor Romuald Schild twierdzi, że to setki osad skupionych wok…

punkt widzenia

Przy przeglądaniu i porządkowaniu starych fot doszłam do wniosku, że naprawdę "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" oraz, że to powiedzenie sprawdza się nie tylko przy pejzażu.
Oto przykład - mokry "prawie akt" klasycznie ułożony:

A gdy przekręcę fotę w prawo?

zupełnie inne zdjęcie :-)


Modelka: Ewa Salwerowicz

ps.... czekam i czekam na rybkę ... cierpliwa nie jestem ;P

Bajkowy Kalendarz

Robiąc porządki na dysku znalazłam zeszłoroczne zdjęcia do projektu "bajkowy kalendarz". Zrobiliśmy te zdjęcia razem ze znajomymi dla dzieciaków z domu dziecka Przystań w Skarżysku- Kamiennej. Wydano tylko 100 sztuk kalendarza (format A2). Wszystkie uzyskane pieniądze przeznaczono na sfinansowanie wakacji dla dzieciaków. Numer 1/100 poszedł na licytacji za 350 złotych :-)
Pozowały dzieciaki właśnie z tego domu :-)

planetka

Pierwsza próba robieniem "planetki"

Sobotnia wyprawa na pola Pawłowa nie przyniosła nic ciekawego ale kilka ujęć po przerobieniu na "planetki" nabrało (chyba) ciekawego wyrazu :)

Kadzielnia

Kadzielnia – najmniejszy rezerwat geologiczny Europy (0,6ha), skamieniała rafa koralowa na szczycie wzgórza znajdująca się w centrum Kielc. Odkryto tu 26 jaskiń, które niedawno udostępniono turystom do oglądania. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od rosnącego tu jałowca wykorzystywanego do produkcji kadzideł, od kadzielnika (kościelnego), który dzierżawił ten teren. Według legend na Kadzielni znajdowało sie jedno z miejsc starożytnego kultu wraz ze stojącym na szczycie ołtarzem. Brak dowodów potwierdzających tę tezę, jednak jeszcze w XVI w. wzgórzem opiekował się kościelny kieleckiej kolegiaty, który za zadanie miał "odpędzanie pogańskich mocy”.

pędzący świtaniec

Wstałam dzisiaj o piątej na wschód ... niebo było czyste - bez jednej chmury. Poszłam przygotowana by robić zdjęcia w porannej mgle a tu niespodzianka. O samym wschodzie dokładnie na wschodzie zaczęły się zbierać chmury - nie wiadomo skąd :) I zaczęły pędzić jak szalone. Piękne podświetlenie trwało krótką chwilę a potem całe niebo zasnuły niskie chmury ... i po zdjęciach. zdążyłam zrobić jedno ujęcie :(

Czas naświetlania - 27 sekund

i znowu chwalenie :)

Chwalipięta ze mnie :)
Wczoraj odebrałam nagrodę za zwycięstwo w konkursie fotograficznym "magia powiatu starachowickiego" za zestaw zdjęć:

.
zaczyna się tak około 15 minuty 45 sekundy: http://telewizja.starachowice.pl/index.php?option=com_zoom&Itemid=&page=view&catid=2&PageNo=1&key=0&hit=1

Pani Jesień

Jesienna sesja z Marią