Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2011

RYDNO - rezerwat archeologiczny

Rydno to niezwykłe miejsce o tak długiej historii, że trudno to sobie wyobrazić. Nazwy tej próżno szukać na mapach sprzed XX wieku. Została ona bowiem wymyślona przez profesora Stefana Krukowskiego i pierwotnie brzmiała Rydzno prawdopodobnie z powodu barwy ziemi na terenie rezerwatu, podobnej kolorem do rydzów. Jest to rezerwat archeologiczny obejmujący dziesięciokilometrowy odcinek doliny rzeki Kamiennej między Skarżyskiem a Wąchockiem, z pozostałościami prehistorycznych zakładów kopalnianych, przetwórczych i miejsc wymiany towarowej. Jeden z badaczy Rydna profesor Romuald Schild twierdzi, że nie było to jedno stanowisko czy nawet pojedyncza osada ale setki a może nawet tysiące osad skupionych wokół odkrywkowej kopalni ochry. Ochra, czyli ziarna hematytu były eksploatowane według niego już od starszej epoki kamienia czyli około dwadzieścia tysięcy lat temu aż do (na mniejszą skalę) czwartego tysiąclecia przed naszą erą – ale głównie w późnym paleolicie u schyłku epoki lodowej czyl…

chwalenia się - ciąg dalszy

Wczoraj odebrałam wyróżnienie w konkursie fotograficznym "Morfologia Kobiecości". Wyróżnione zdjęcie zatytułowałam "Pożegnanie":Pięknie pozowała Ewa Salwerowicz  jej miś :-)
 wyniki konkursu

Chwalenie się :)

Właśnie dostałam album o Skarżysku ze spora ilością moich zdjęć :) Ładne, duże wydanie a zdjęcia na takim papierze prezentują się elegancko :))

Odlewnie Polskie Starachowice

Chyba moja najciekawsze wyprawa fotograficzna. Wszystko dzięki uprzejmości Prezesa, który rozumie fotografów i pozwala na wejścia. Pracownikom także należą się wielkie dzięki za cierpliwość z jaką mnie znosili :)
 Miejsce niezwykle klimatyczne i ciekawe, jednak trudne do pracy. Dwa razy miałam przyjemność fotografować - może i trzeci raz się uda.

odwrócona połówka opanowana!

Zawsze chciałam mieć na zdjęciach niewypalone słonce :)) zaopatrzyłam się więc w odwrócona połówkę czyli filtr revers ND 0.9 HITECH i niestety trochę trwało nim opanowałam jej stosowanie - to pierwsze zdjęcie jakie ośmielam się pokazać :))

A tak poza tym to zupełnie zapomniałam jak fotografuje się zachody bo ja ciągle wschody i wschody ... :))

Wakacje z duchami

Duchy. Pokutujące, szukające, straszące, pilnujące ... Każde szanujące się zamczysko, pałac czy ruiny powinny mieć swojego ducha, którego zbroczony prawdziwą krwią rodowód jest mocno osadzony w historii. Biała dama, rycerz, kasztelan, Czerwony Pan to tylko niektóre ze zjaw nawiedzających świętokrzyskie zamki. A każda z nich ma swoją własną mroczną historię. Niektóre duchy nawet po śmierci kontynuują obowiązki, które wypełniały za życia tak jak Biała Dama z zamku w Chęcinach. Niektórzy mówią, że to sama Bona dogląda skarbów tam przez siebie zostawionych, inni (do tych i ja się zaliczam) dementują - to nie ona tylko jej zaufany sługa, stróż skarbu, Brancaccio. Za życia, na tym zamku strzegł skarbów, może powrócił po śmierci i czeka na rozkazy swej pani. W czasie powrotu Bony do Włoch po śmierci męża, króla Zygmunta Starego, załamał się pod jednym z wyładowanych skarbami wozów most na płynącej nieopodal Chęcin Nidzie. Skarby zostawiono na zamku, gdzieś w jakimś skarbczyku, czy w szczelin…

chorowajka

jakoś trzeba chorowajce znajdować zajęcie :) Czy ktoś jeszcze pamięta jak robiło się inne zwierzaki z kasztanów? :)

Szydłów

W ostatnich dniach razem z Ewą i Piotrem i wbrew plotkom bez Darka odwiedziliśmy kilka miejsc w świętokrzyskim, miedzy innymi Szydłów - małą, niezwykłą miejscowość położoną w najwyższej części Pogórza Szydłowskiego.Określenie "małe, polskie Carcassonne" dobrze do niego pasuje, gdyż główną jego atrakcję stanowi dobrze zachowany zespół murów obronnych wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego. Całe to niewielkie miasteczko sprawia wrażenie przeniesionego w czasie. Gdy kilka lat temu pierwszy raz stanęłam przed murami obronnymi zza których wystawały dachy budynków i kościół Św. Władysława przez moment zawahałam się... czy to nadal XXI wiek czy też znalazłam się nagle w środku średniowiecza.
Do dziś zachowało się około 700 m murów. Ciekawostką jest wystawienie w XIX wieku murów obronnych na sprzedaż, do rozbiórki jako materiał budowlany. W Szydłowie jednak materiału budowlanego nie brakowało w naturalnych złożach więc do sprzedaży, mimo późniejszej przeceny, na szcz…

przypadkowy strzał

Zupełnie przypadkiem weszła w kadr. Nim zdołałam cokolwiek zmienić w ustawieniach - zwiała. Namęczyłam się mocno by ją wydobyć z tła. Chłopaki (i dziewczyny) uprawiający fotografię przyrodnicza mają ciężki kawałek chleba :)

w środku miasta

Starachowice: 55tysięcy mieszkańców, 11 kościołów, 1 dom publiczny i ani jednego seks shopu ... ale za to jakie widoki praktycznie w środku miasta :) - świtaniec nad zakolem kamiennej :)